wtorek, 12 sierpnia 2014

Niezgodna - Veronica Roth

źródło


Jeden wybór może zmienić całe życie. Szczególnie, gdy dotyczy zmiany dotychczasowego życia.Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny - u musi być wyeliminowany.

Książka Veronici Roth opowiada historię dziewczyny z frakcji Altruizmu, która postanawia porzucić dotychczasową bezinteresowność i dołączyć do niebezpiecznych Nieustraszonych. Tris musi przejść trudne szkolenie, zmierzyć się z najgłębszymi lękami, pokonać przebiegłych nowicjuszy i znaleźć drogę do serca swojego… instruktora imieniem Cztery. Niestety nie będzie to droga łatwa, ponieważ niespodziewanie wybucha wojna między frakcjami, a tajemnica, którą ukrywa Tris z góry skazuje ją na śmierć.

Książka wpadła w moje ręce zaraz po nagłośnieniu tej wielkiej produkcji filmowej i od samego początku podbiła moje serce. Przeczytałam ją jednym tchem, chcąc poznać losy bohaterów przed obejrzeniem ich zmagań na wielkim ekranie. Cóż… w sumie się nie zawiodłam. Autorka pokazuje nam zupełnie inne wyobrażenie otaczającej nas przestrzeni, w której królują inne zasady, wartości i autorytety. Czasem jest to bardzo brutalny świat, obdarty z wszelkiej dobroci, ale czasem te przeszkody pokonuje prawdziwa namiętność i uczucie. 

Czytając książkę miałam wrażenie, że autorka porusza w niej najważniejsze problemy społeczeństwa, zamykając je w poszczególne frakcje. Pokazuje ludzi-roboty, którzy mają do wykonania swoje zadania oraz obowiązki i nic innego ich nie obchodzi. Pokazała również, do czego może doprowadzić nadmiar władzy i jak bardzo może być on niebezpieczny. Ale to są tylko moje przemyślenia.

W Niezgodnej nie podobało mi się, że główna bohaterka tak szybko przeobraża się w nieustraszoną wojowniczkę. Oczywiście można to tłumaczyć tym, że zmusiły ją do tego okoliczności i trening lub jej odmienność, ale jednak taka szara myszka nie zmieni się w Nieustraszoną w ciągu kilku rozdziałów. Z pewnością bardzo różniła się do bohatera - mogłabym nawet powiedzieć - że fenomenalnego. Autorka stworzyła Cztery, jako postać bardzo wyrazistą, prawdziwą i zdecydowanie wyróżniającą się na tle innych bohaterów. Plusem jest też również tajemnica związana z jego osobą, którą czytelnik chce zgłębić jak najszybciej.

Niezgodna naprawdę jest świetną lekturą, przy której czas leci bardzo szybko. Myślę, że jest to jedna z zalet tej książki - czyta się ją niesamowicie szybko, bo akcja pędzi w zawrotnym tempie. Do tego dochodzą spektakularne wyczyny Nieustraszonych i ich krwawe treningi. Czytelnik przeżywa emocje, które targają główną bohaterką i dopinguje ją w zwalczaniu swoich przeciwności. A Tris musi pokonać ich naprawdę bardzo wiele. No i oczywiście coś dla zwolenników romansu, bo i tego szczyptę znajdziecie w tej powieści.

Gdy już pierwsze uniesienie opadło, film został obejrzany (nawet nie był taki zły), a książka powędrowała na półkę, zdałam sobie sprawę, że może nie jest ona aż tak doskonała jak mogłoby się wydawać. Oczywiście oczekiwania są różne, ale trzeba powiedzieć szczerze, że wśród tylu nietrafionych publikacji, Niezgodna plasuje się na wysokiej pozycji książek całkiem dobrych. 

I już niedługo spodziewajcie się recenzji drugiej części.


Moja ocena: 7/10
tytuł oryginału: Divergent
wydawnictwo: AMBER
data wydania: 3 kwietnia 2014
ISBN: 9788324149445
liczba stron: 352
słowa kluczowe: dystopia
kategoria: fantastyka, fantasy, science fiction
język: polskiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...